Kód ukazatele: OUK_PLD_013_24
SHRNUTÍ (ABSTRAKT) 

Z výstupů podílu preskripce antibiotik podle AWaRe klasifikace WHO ve sledovaných letech 2017 až 2023 je vidět stabilní úroveň preskripce na nižší úrovní než je stanovena referenční dolní prahová hodnota 70 %: v roce 2017 byla hodnota indexu 54,73 %, v roce 2020 na 57,94 % a v roce 2023 opět na úrovni 54,98 %. Ve všech letech se tedy držela tato preskripce výrazně pod požadovanou minimální prahovou hodnotou. 

Z regionálního pohledu bylo dosaženo za celé sledované období prahové hodnoty pouze v okrese Liberec (naposledy však v roce 2021 na úrovni 71,97 %); z krajského pohledu však hodnoty ani v jednom kraji nedosahují prahového cíle. Nejblíže požadovaným hodnotám indexu se aktuálně pohybuje preskripce lékařů v Libereckém kraji (v intervalu 59,4 % – 64,8 %) a v Jihočeském kraji (v intervalu 58,6 % – 61,8 %). Stabilně nejnižších hodnot indexu dosahuje preskripce lékařů v Moravskoslezském kraji (v intervalu 48,9 % – 53,7 %), Jihomoravském kraji (v intervalu 50,1 % – 55,4 %) a Ústeckém kraji (v intervalu 52,1 % – 56,9 %).

Tento vývoj může být ovlivněn regionálním nedostatkem penicilinu od podzimu 2022, což má dopad také na všechny následující výstupy tohoto ukazatele. Výstupy tohoto ukazatele obsahují antibiotika předepsaná na recept a uhrazená zdravotními pojišťovnami, ale také antibiotika předepsaná na eRecept a nehrazená prostřednictvím zdravotních pojišťoven.

DEFINICE – SLOVNÍ A KLINICKÉ DEFINIČNÍ PRVKY 

Úplný název: WHO-AWaRe index: podíl preskripce atb podle AWaRe klasifikace WHO v ordinaci všeobecného praktického lékařství (VPL).

V rámci mezinárodních doporučení pro sledování kvality antibiotické preskripce ve VPL je jedním z hlavních užívaných indexů tzv. AWaRe index.

Ukazatel sleduje preskripci antibiotik podle AWaRe klasifikace WHO v ordinaci praktických lékařů pro dospělé. V rámci této klasifikace jsou antibiotika rozdělena do skupin s následující definicí:

  • ACCESS – skupina, která indikuje antibiotika pro jednu z 25 nejčastějších infekčních onemocnění. Tato antibiotika by měla být vždy k dispozici, jsou cenově dostupná a se zaručenou kvalitou. Tato antibiotika mají nízký či menší potenciál indukovat a přispívat k šíření rezistence bakteriálních kmenů.
  • WATCH – skupina, která zahrnuje většinu kriticky důležitých antimikrobiálních látek s nejvyšší prioritou pro medicínu. Tato antibiotika jsou doporučena pouze pro zvlášť definované indikace, v ostatních případech jsou tato antibiotika z hlediska indikace a šíření rezistence bakteriálních kmenů dle WHO riziková.

Návštěva v ordinaci praktického lékaře pro dospělé je identifikována datem prvního uplatnění receptu v lékárně v rozmezí 7 dnů od data vystavení předpisu.

Léčivé přípravky předepsané na recept s následujícími ATC skupinami (viz Seznam hrazených přípravků a PZLÚ, SUKL [1]):

Skupina ACCESS:

  • Kód J01AA* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie tetracyklinů (např. kotrimoxazol, doxycyklin)
  • Kód J01CA* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie nechráněných aminopenicilinů (respektive penicilinů se širokým spektrem, např. amoxicilin, ampicilin)
  • Kód J01CE* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie penicilinů s úzkým spektrem (respektive penicilinů citlivých k působení β-laktamáz, např. V-penicilin, fenoxymetypenicilin)
  • Kód J01CF* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie penicilinů s úzkým spektrem (respektive penicilinů rezistentních k působení β-laktamáz, např. flucloxacilin)
  • Kód J01CR* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie chráněných penicilinů (např. amoxicilin/klavulanát)
  • Kód J01DB* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie cefalosporinů I. generace (např. cefalexin, cefazolin, cefadroxil)
  • Kód J01EA* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie trimethoprimu
  • Kód J01EE* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie kombinace sulfonamidů a trimethoprimu (respektive kotrimoxazol)
  • Kód J01FF* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie linkosamidů (například klindamycin)
  • Kód J01XE01 – 7 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek obsahující nitrofurantoin
  • Kód P01AB01 – 7 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek obsahující metronidazol (v perorální lékové formě)

Skupina WATCH

  • Kód J01DC* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie cefalosporinů II. generace (např. cefuroxim)
  • Kód J01DD* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie cefalosporinů III. generace (např. ceftriaxon, cefotaxim, ceftazidim)
  • Kód J01FA* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie makrolidů a azalidů (např. azitromycin, klaritromycin)
  • Kód J01MA* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie flourochinolonů (např. ciprofloxacin, norfloxacin)
  • Kód J01XX08 – ATC skupina definuje léčivý přípravek z kategorie linezolid.

Za sledovanou událost je tedy považován předpis sledovaných ATC skupin ATB u konkrétního pacienta v jeden den provedený dotyčným lékařem (IČP) nezávisle na tom, kolik balení jaké velikosti bylo předepsáno, ani na tom, kolik denních definovaných dávek (DDD) bylo předepsáno. Preskripce je stanovena z uplatněných receptů k úhradě zdravotní pojišťovnou (stejně jako z uplatněných eReceptů přípravků nehrazených zdravotní pojišťovnou), protože datum návštěvy nelze z dostupných dat zjistit. V ordinaci praktického lékaře pro dospělé se totiž nevykazuje příslušný kód výkonu z důvodu kapitační platby.

Diagnózy: všechny

TECHNICKÉ INFORMACE K UKAZATELI 
VYTVOŘENÍ / REVIZE / AKTUALIZACE UKAZATELE

Ukazatel byl vytvořen a aktualizován odborným panelem v období 03/2024–06/2025.

Odborný panel byl složený ze zástupců:

  • KZP (Kancelář zdravotního pojištění) – reprezentuje odborné stanovisko z hlediska obecné teorie měření kvality zdravotní péče
  • Plátců zdravotního pojištění – reprezentují stanovisko plátců
  • Klinických expertů – zastupují odbornou společnost infekčního lékařství ČLS JEP a odbornou společnost Všeobecného lékařství ČLS JEP a reprezentují odborné stanovisko daného klinického oboru. Informace o klinických expertech jsou dostupné v KZP
STANOVISKO ODBORNÉHO PANELU ZE DNE ??.06.2025
Vhodnost k používání / zveřejňováníDoporučeno k užívání1
pro řízení zdravotnictví na celonárodní i regionální úrovniANO
pro smluvní politiku zdravotních pojišťovenANO2
pro interní využití poskytovatelem ke zlepšení kvality péčeANO
ke zveřejnění na poskytovateleNE3

1 Doporučení k užívání nutně neznamená, že je možné daný ukazatel užívat bez dalšího omezení či podmínek (např. nutnost používat ukazatel s dalšími údaji či ukazateli)
2 Zdravotní pojišťovny využijí ukazatel pro nastavení smluvní politiky v rámci definice bonifikačního systému.
3 Agregované výstupy poskytovatelů je možné zveřejnit.

Ukazatel je vhodný k použití všemi subjekty, které řídí (plánují, či uskutečňují) zdravotní politiku na celostátní nebo regionální úrovni, případně tvorbu této politiky mohou ovlivnit, zejména pak v oblasti horizontálních programů a strategií za účelem prevence nadužívání antibiotik a edukace poskytovatelů.

POŽADAVKY NA UKAZATEL KVALITY

Důležitost: Strategickým cílem je zabránit nárůstu antibiotické rezistence bakteriálních kmenů zlepšením racionální preskripce v primární péči. Antibiotická rezistence je považována za jedno z nejvážnějších zdravotních rizik. Pro tento účel je žádoucí poskytnout nejen každému praktickému lékaři pro děti a dorost přehled o vlastní preskripci ve srovnání s celkem. Důležitost ukazatele je podpořena rešeršemi a spočívá primárně v zajištění podkladů pro edukativní a preventivní působení na odbornou veřejnost.

Vyhodnocování spotřeby antibiotik prostřednictvím indexů správné (kvalitní) léčby je v zahraničí běžné, vytváření a užívání takových ukazatelů je dostupné na webových stránkách ECDC [2]. V ČR existují doporučené postupy, kterými by se měli lékaři při volbě antibiotik řídit [3], které jsou v souladu i s doporučenými postupy ve Velké Británii vypracované NICE [4]. Z dostupných pramenů je zřejmé, že compliance lékařů k těmto postupům není optimální [5], z čehož vyplývá, že by bylo vhodné poskytnout lékařům zpětnou vazbu, například prostřednictvím určitých ukazatelů správné (respektive nesprávné) preskripce, ke kterým patří i tento index. Akční plán NAP pro rok 2019-2022 [6] uvádí, že „dodržování doporučených terapeutických postupů je třeba monitorovat a zajistit, aby preskripční data byla předložena konkrétním předepisujícím lékařům s nabídkou odborné interpretace“.

Vědecká správnost: Zahraniční rešerše dostatečně podporují názor, že nadbytečné předepisování antibiotik zvyšuje rezistenci bakterií. Přestože některé ATC skupiny nejsou v rámci odborných doporučení v Česku podporovány (J01CR*), je pro účely srovnání se zahraničními zdroji důležité vytvořit tento index.

Proveditelnost: Ukazatel je dobře měřitelný, jsou k dispozici data v potřebné kvalitě. Kódy léčivých přípravků jsou standardní součástí receptu. Předpokladem je skutečnost, že v měřeném období nedošlo k zásadnějšímu lokálnímu výkyvu předepisování antibiotik v důsledku mimořádné epidemiologické situace. Tento předpoklad je nutné průběžně v rámci dalšího rozvoje a doplňování ukazatele sledovat.

Užitečnost: Ukazatel je užitečný pro praktické lékaře pro dospělé, kterým poskytne důležitou informaci o jejich chování v rámci celku v účelné farmakoterapii a vede tak k pečlivějšímu dodržování doporučených postupů a k větší racionalizaci terapie. V důsledku této edukace lze očekávat zadržování vzniku rezistence mikrobů na antibiotika, ke které nesprávná nebo nadměrná indikace antibiotik vede.

Ukazatel je rovněž užitečný pro plátce, kterým poskytne informaci o přístupu jejich smluvních partnerů k otázce předepisování antibiotik.

DATOVÝ ZDROJ

K – dávky (NRHZS), eRecepty (SÚKL)

TYP UKAZATELE KVALITY DLE DONABEDIANA

Strukturální (objemový) ukazatel

NAVRHOVANÁ PERIODA MĚŘENÍ UKAZATELE

Jeden rok

STANDARDIZACE (ADJUSTACE)

U tohoto typu ukazatele se neprovádí.

OBJEKT, KE KTERÉMU SE MĚŘENÍ VZTAHUJE

ČR, kraj, okres, IČP ordinace všeobecného praktického lékařství

VÝPOČETNÍ VZOREC / METODIKA STATISTICKÉHO ZPRACOVÁNÍ UKAZATELE 
x/y*100

x = Počet lékařských předpisů J01(AA*+CA*+CE*+CF*+CR*+DB*+EA*+EE*+FF*+XE01)+P01AB01
y = Počet lékařských předpisů J01(AA*+CA*+CE*+CF*+CR*+DB*+EA*+EE*+FF*+XE01+DC*+DD*+FA*+MA*+XX08) +P01AB01

DOPORUČENÉ ROZMEZÍ 

Subjekt: IČP odbornosti všeobecné praktické lékařství (001)

Typ hodnotyDoporučená hodnota ukazatele
Dolní práh kvality70 %
Horní práh kvalityNení stanoven

Ve všech vyspělých zemích platí, že čím vyšší je hodnota tohoto ukazatele, tím je možno považovat preskripci za kvalitnější.

DOPORUČENÍ Z HLEDISKA DALŠÍHO VÝVOJE NEBO DOPLNĚNÍ UKAZATELE 

Pro sledování ukazatele v čase je třeba sledovat změny v Seznamu léčiv a PZLÚ hrazených ze zdravotního pojištění vydávaným SÚKL. Stejně tak je třeba sledovat změny v Seznamu léčiv hrazených na základě eReceptů a nehrazených ze zdravotního pojištění. Aktuálně jsou tato léčiva do výstupů ukazatelů zahrnuta.
Je vhodné diskutovat o prahové hodnotě z absolutního počtu receptů s předpisem jakéhokoliv antibiotika.

REŠERŠE 

[1] Seznam léčiv a PZLÚ hrazených ze zdravotního pojištění: http://www.sukl.cz/sukl/seznam-leciv-a-pzlu-hrazenych-ze-zdrav-pojisteni , (vstup 21.2.2021)

[2] European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC). Antimicrobial consumption database (ESAC-Net). Dostupné na https://ecdc.europa.eu/en/antimicrobial-consumption/database/quality-indicators, (vstup 21.2.2021)

[3] Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Subkomise pro antibiotickou politiku (SKAP): Konsensus používání antibiotik I. Peniciliny 2017. Dostupné na https://www.cls.cz/dokumenty/atb_konsensus02.pdf, (vstup 20.2.2021)

[4] Karen I, Kolek V, Roháčová H, et al: Antibiotická terapie respiračních, močových a kožních infekcí v ordinaci všeobecného praktického lékaře. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře 2018, https://www.svl.cz/svl-docs/doporucene-postupy/67/antibioticka-terapie-respiracnich-mocovych-a-koznich-infekci-v-ordinaci-vseobecneho-praktickeho-lekare-2018.pdf, (vstup 16.8.2019)

[5] NICE: Summary of antimicrobial prescribing guidance – managing common infections. 2020, November, dostupné na: https://www.nice.org.uk/Media/Default/About/what-we-do/NICE-guidance/antimicrobial%20guidance/summary-antimicrobial-prescribing-guidance.pdf, (vstup 20.2.2021)

[6] Prokeš M, Kalousek K, Žemličková H, Marešová V, Urbášková P.: Kvalita spotřeby antibiotik v České republice v letech 2008-2017. Practicus 2018; 17(4): 18-24

[7] Ministerstvo zdravotnictví: Akční plán Národního antibiotického programu ČR 2019-2022, str. 7. Dostupné na: https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/wepub/7725/36701/Ak%C4%8Dn%C3%AD%20pl%C3%A1n%20NAP%202019-22.pdf , (vstup 6.3.2021)

[8] Holstiege J, Schink T, Molokhia M, at al: Systemic antibiotic prescribing to paediatric outpatients in 5 european countries: a population-based cohort study. BMC Pediatr 2014;14:174, doi: 10.1186/1471-2431-14-174

[9] Holstiege J, Schulz M, Akmatov MK, et al: Marked reductions in outpatient antibiotic prescriptions for children and adolescents – a population-based study covering 83% of the paediatric population, Germany, 2010 to 2018. Euro Surveill 2020 Aug;25(31):pii=1900599.

[10] Webová stránka AWaRe: https://aware.essentialmeds.org/groups, (vstup 19.8.2021)

[11] Brink AJ, Mendelson M. Be AWaRe: new metrics for paediatric antibiotic stewardship. Lancet Inf Dis 2019; 19(1): 6-7.

[12] Hsia Y, Sharland M, Jackson C, Wong ICK, Magrini N, Bielicki JA. Consumption of oral antibiotic formulations for young children according to the WHO Access, Watch, Reserve (AWaRe) antibiotic groups: an analysis of sales data from 70 middle-income and high-income countries. Lancet Infect Dis 2018

Výsledky měření
Vyberte rok:

Přehled dle krajů (2023)
Tabulka "Přehled dle krajů" ukazuje poměr receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS a předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH v daném roce v jednotlivých krajích.
Dolní práh je definován na 70 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Kraj Počet receptů s předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH Počet receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS Podíl preskripce
Hlavní město Praha 256 625 148 356 57,81%
Jihočeský kraj 139 343 81 970 58,83%
Jihomoravský kraj 298 872 156 246 52,28%
Karlovarský kraj 49 416 26 282 53,19%
Kraj Vysočina 113 541 64 513 56,82%
Královéhradecký kraj 132 316 74 533 56,33%
Liberecký kraj 86 490 53 736 62,13%
Moravskoslezský kraj 259 471 130 911 50,45%
Olomoucký kraj 156 507 84 041 53,70%
Pardubický kraj 120 652 63 425 52,57%
Plzeňský kraj 111 477 63 555 57,01%
Středočeský kraj 254 646 148 165 58,18%
Ústecký kraj 155 710 81 095 52,08%
Zlínský kraj 142 437 75 393 52,93%
Celá ČR 2 277 503 1 252 221 54,98%
Přehled dle krajů (2022)
Tabulka "Přehled dle krajů" ukazuje poměr receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS a předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH v daném roce v jednotlivých krajích.
Dolní práh je definován na 70 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Kraj Počet receptů s předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH Počet receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS Podíl preskripce
Hlavní město Praha 241 827 138 930 57,45%
Jihočeský kraj 136 057 79 876 58,71%
Jihomoravský kraj 277 471 139 024 50,10%
Karlovarský kraj 46 538 24 830 53,35%
Kraj Vysočina 106 810 60 640 56,77%
Královéhradecký kraj 128 576 69 788 54,28%
Liberecký kraj 85 688 53 950 62,96%
Moravskoslezský kraj 286 638 140 257 48,93%
Olomoucký kraj 141 293 75 137 53,18%
Pardubický kraj 113 337 57 655 50,87%
Plzeňský kraj 99 021 54 717 55,26%
Středočeský kraj 235 174 135 933 57,80%
Ústecký kraj 153 703 80 093 52,11%
Zlínský kraj 144 515 73 144 50,61%
Celá ČR 2 196 648 1 183 974 53,90%
Přehled dle krajů (2021)
Tabulka "Přehled dle krajů" ukazuje poměr receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS a předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH v daném roce v jednotlivých krajích.
Dolní práh je definován na 70 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Kraj Počet receptů s předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH Počet receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS Podíl preskripce
Hlavní město Praha 171 037 102 586 59,98%
Jihočeský kraj 102 524 61 011 59,51%
Jihomoravský kraj 212 820 109 647 51,52%
Karlovarský kraj 40 263 21 207 52,67%
Kraj Vysočina 77 984 45 820 58,76%
Královéhradecký kraj 101 839 55 673 54,67%
Liberecký kraj 67 590 43 782 64,78%
Moravskoslezský kraj 219 995 107 756 48,98%
Olomoucký kraj 108 104 59 060 54,63%
Pardubický kraj 89 209 46 853 52,52%
Plzeňský kraj 77 271 43 947 56,87%
Středočeský kraj 177 665 106 397 59,89%
Ústecký kraj 119 237 63 714 53,43%
Zlínský kraj 110 855 57 159 51,56%
Celá ČR 1 676 393 924 612 55,15%
Přehled dle krajů (2020)
Tabulka "Přehled dle krajů" ukazuje poměr receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS a předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH v daném roce v jednotlivých krajích.
Dolní práh je definován na 70 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Kraj Počet receptů s předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH Počet receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS Podíl preskripce
Hlavní město Praha 182 327 110 615 60,67%
Jihočeský kraj 109 745 67 769 61,75%
Jihomoravský kraj 224 487 124 439 55,43%
Karlovarský kraj 37 933 23 202 61,17%
Kraj Vysočina 84 779 50 410 59,46%
Královéhradecký kraj 102 049 58 149 56,98%
Liberecký kraj 69 853 45 034 64,47%
Moravskoslezský kraj 214 140 114 897 53,66%
Olomoucký kraj 114 459 65 059 56,84%
Pardubický kraj 91 222 50 620 55,49%
Plzeňský kraj 77 232 47 497 61,50%
Středočeský kraj 182 175 111 342 61,12%
Ústecký kraj 123 069 68 569 55,72%
Zlínský kraj 112 656 62 454 55,44%
Celá ČR 1 726 126 1 000 056 57,94%
Přehled dle krajů (2019)
Tabulka "Přehled dle krajů" ukazuje poměr receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS a předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH v daném roce v jednotlivých krajích.
Dolní práh je definován na 70 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Kraj Počet receptů s předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH Počet receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS Podíl preskripce
Hlavní město Praha 272 758 152 791 56,02%
Jihočeský kraj 154 337 92 561 59,97%
Jihomoravský kraj 309 058 166 126 53,75%
Karlovarský kraj 54 419 33 041 60,72%
Kraj Vysočina 122 299 69 964 57,21%
Královéhradecký kraj 144 759 80 447 55,57%
Liberecký kraj 99 296 61 667 62,10%
Moravskoslezský kraj 295 632 157 016 53,11%
Olomoucký kraj 155 630 85 591 55,00%
Pardubický kraj 127 981 69 859 54,59%
Plzeňský kraj 108 854 64 633 59,38%
Středočeský kraj 267 414 157 765 59,00%
Ústecký kraj 177 399 100 846 56,85%
Zlínský kraj 146 068 80 936 55,41%
Celá ČR 2 435 904 1 373 243 56,38%
Přehled dle krajů (2018)
Tabulka "Přehled dle krajů" ukazuje poměr receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS a předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH v daném roce v jednotlivých krajích.
Dolní práh je definován na 70 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Kraj Počet receptů s předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH Počet receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS Podíl preskripce
Hlavní město Praha 295 816 158 004 53,41%
Jihočeský kraj 156 465 91 723 58,62%
Jihomoravský kraj 323 212 168 214 52,04%
Karlovarský kraj 59 385 34 851 58,69%
Kraj Vysočina 127 538 71 377 55,97%
Královéhradecký kraj 152 524 82 866 54,33%
Liberecký kraj 107 313 63 951 59,59%
Moravskoslezský kraj 316 739 165 730 52,32%
Olomoucký kraj 159 323 86 540 54,32%
Pardubický kraj 135 304 73 054 53,99%
Plzeňský kraj 114 901 65 555 57,05%
Středočeský kraj 287 526 162 883 56,65%
Ústecký kraj 187 320 103 331 55,16%
Zlínský kraj 158 834 86 950 54,74%
Celá ČR 2 582 200 1 415 029 54,80%
Přehled dle krajů (2017)
Tabulka "Přehled dle krajů" ukazuje poměr receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS a předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH v daném roce v jednotlivých krajích.
Dolní práh je definován na 70 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Kraj Počet receptů s předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH Počet receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS Podíl preskripce
Hlavní město Praha 279 860 148 715 53,14%
Jihočeský kraj 161 883 95 523 59,01%
Jihomoravský kraj 322 943 167 244 51,79%
Karlovarský kraj 60 959 36 159 59,32%
Kraj Vysočina 127 808 73 175 57,25%
Královéhradecký kraj 154 316 83 478 54,10%
Liberecký kraj 106 792 63 419 59,39%
Moravskoslezský kraj 311 687 161 634 51,86%
Olomoucký kraj 160 576 85 839 53,46%
Pardubický kraj 130 098 72 067 55,39%
Plzeňský kraj 111 545 63 885 57,27%
Středočeský kraj 276 376 154 640 55,95%
Ústecký kraj 183 353 101 915 55,58%
Zlínský kraj 160 896 87 479 54,37%
Celá ČR 2 549 092 1 395 172 54,73%
Přehled okresů (2023):
Přehled okresů (2022):
Přehled okresů (2021):
Přehled okresů (2020):
Přehled okresů (2019):
Přehled okresů (2018):
Přehled okresů (2017):
Graf "Přehled okresů" zobrazuje grafickou distribuci v jednotlivých letech a okresech. Změnit rok
Český Krumlov (rok 2023) - 55,13% České Budějovice (rok 2023) - 59,80% Prachatice (rok 2023) - 61,45% Jindřichův Hradec (rok 2023) - 54,74% Strakonice (rok 2023) - 58,73% Tábor (rok 2023) - 55,89% Písek (rok 2023) - 65,46% Uherské Hradiště (rok 2023) - 55,46% Zlín (rok 2023) - 50,64% Kroměříž (rok 2023) - 54,37% Vsetín (rok 2023) - 52,37% Břeclav (rok 2023) - 45,02% Znojmo (rok 2023) - 59,50% Hodonín (rok 2023) - 51,98% Brno-venkov (rok 2023) - 54,81% Vyškov (rok 2023) - 46,11% Brno-město (rok 2023) - 51,90% Blansko (rok 2023) - 54,96% Třebíč (rok 2023) - 55,35% Jihlava (rok 2023) - 64,93% Pelhřimov (rok 2023) - 57,90% Žďár nad Sázavou (rok 2023) - 49,32% Havlíčkův Brod (rok 2023) - 62,41% Klatovy (rok 2023) - 56,05% Domažlice (rok 2023) - 57,62% Plzeň-jih (rok 2023) - 54,63% Tachov (rok 2023) - 54,87% Plzeň-město (rok 2023) - 59,29% Rokycany (rok 2023) - 57,15% Plzeň-sever (rok 2023) - 55,28% Frýdek-Místek (rok 2023) - 54,89% Nový Jičín (rok 2023) - 48,36% Ostrava-město (rok 2023) - 48,27% Opava (rok 2023) - 53,92% Karviná (rok 2023) - 48,65% Bruntál (rok 2023) - 51,22% Svitavy (rok 2023) - 58,22% Chrudim (rok 2023) - 49,51% Ústí nad Orlicí (rok 2023) - 52,93% Pardubice (rok 2023) - 50,38% Praha (rok 2023) - 57,81% Prostějov (rok 2023) - 49,72% Přerov (rok 2023) - 55,66% Olomouc (rok 2023) - 53,87% Šumperk (rok 2023) - 55,76% Jeseník (rok 2023) - 50,09% Benešov (rok 2023) - 60,37% Příbram (rok 2023) - 62,99% Kutná Hora (rok 2023) - 60,76% Beroun (rok 2023) - 58,95% Praha-západ (rok 2023) - 57,96% Praha-východ (rok 2023) - 58,00% Kolín (rok 2023) - 54,31% Rakovník (rok 2023) - 58,38% Kladno (rok 2023) - 57,31% Nymburk (rok 2023) - 55,86% Mladá Boleslav (rok 2023) - 55,73% Mělník (rok 2023) - 59,85% Rychnov nad Kněžnou (rok 2023) - 55,13% Hradec Králové (rok 2023) - 57,75% Jičín (rok 2023) - 54,01% Náchod (rok 2023) - 57,96% Trutnov (rok 2023) - 54,34% Česká Lípa (rok 2023) - 61,00% Semily (rok 2023) - 56,82% Liberec (rok 2023) - 66,97% Jablonec nad Nisou (rok 2023) - 59,29% Louny (rok 2023) - 47,20% Chomutov (rok 2023) - 51,36% Litoměřice (rok 2023) - 51,05% Most (rok 2023) - 57,21% Teplice (rok 2023) - 54,47% Ústí nad Labem (rok 2023) - 48,54% Děčín (rok 2023) - 55,00% Cheb (rok 2023) - 48,78% Sokolov (rok 2023) - 53,72% Karlovy Vary (rok 2023) - 56,46%
Český Krumlov (rok 2022) - 57,08% České Budějovice (rok 2022) - 59,38% Prachatice (rok 2022) - 60,36% Jindřichův Hradec (rok 2022) - 53,94% Strakonice (rok 2022) - 59,65% Tábor (rok 2022) - 54,95% Písek (rok 2022) - 66,20% Uherské Hradiště (rok 2022) - 55,40% Zlín (rok 2022) - 49,49% Kroměříž (rok 2022) - 48,93% Vsetín (rok 2022) - 48,00% Břeclav (rok 2022) - 45,60% Znojmo (rok 2022) - 57,77% Hodonín (rok 2022) - 49,03% Brno-venkov (rok 2022) - 52,87% Vyškov (rok 2022) - 47,63% Brno-město (rok 2022) - 49,56% Blansko (rok 2022) - 50,22% Třebíč (rok 2022) - 56,33% Jihlava (rok 2022) - 65,70% Pelhřimov (rok 2022) - 55,05% Žďár nad Sázavou (rok 2022) - 48,63% Havlíčkův Brod (rok 2022) - 63,19% Klatovy (rok 2022) - 53,68% Domažlice (rok 2022) - 57,49% Plzeň-jih (rok 2022) - 52,47% Tachov (rok 2022) - 53,73% Plzeň-město (rok 2022) - 55,48% Rokycany (rok 2022) - 53,90% Plzeň-sever (rok 2022) - 59,75% Frýdek-Místek (rok 2022) - 53,13% Nový Jičín (rok 2022) - 45,06% Ostrava-město (rok 2022) - 49,09% Opava (rok 2022) - 51,94% Karviná (rok 2022) - 45,27% Bruntál (rok 2022) - 50,75% Svitavy (rok 2022) - 57,72% Chrudim (rok 2022) - 47,52% Ústí nad Orlicí (rok 2022) - 51,71% Pardubice (rok 2022) - 48,17% Praha (rok 2022) - 57,45% Prostějov (rok 2022) - 50,95% Přerov (rok 2022) - 50,76% Olomouc (rok 2022) - 53,93% Šumperk (rok 2022) - 55,91% Jeseník (rok 2022) - 54,97% Benešov (rok 2022) - 59,01% Příbram (rok 2022) - 64,99% Kutná Hora (rok 2022) - 64,29% Beroun (rok 2022) - 56,09% Praha-západ (rok 2022) - 54,30% Praha-východ (rok 2022) - 57,25% Kolín (rok 2022) - 55,29% Rakovník (rok 2022) - 57,54% Kladno (rok 2022) - 59,62% Nymburk (rok 2022) - 56,26% Mladá Boleslav (rok 2022) - 51,99% Mělník (rok 2022) - 60,22% Rychnov nad Kněžnou (rok 2022) - 53,92% Hradec Králové (rok 2022) - 53,96% Jičín (rok 2022) - 51,38% Náchod (rok 2022) - 56,97% Trutnov (rok 2022) - 54,67% Česká Lípa (rok 2022) - 61,17% Semily (rok 2022) - 55,95% Liberec (rok 2022) - 68,63% Jablonec nad Nisou (rok 2022) - 60,38% Louny (rok 2022) - 44,85% Chomutov (rok 2022) - 51,69% Litoměřice (rok 2022) - 53,26% Most (rok 2022) - 57,53% Teplice (rok 2022) - 53,01% Ústí nad Labem (rok 2022) - 49,81% Děčín (rok 2022) - 55,51% Cheb (rok 2022) - 53,31% Sokolov (rok 2022) - 51,63% Karlovy Vary (rok 2022) - 54,74%
Český Krumlov (rok 2021) - 59,90% České Budějovice (rok 2021) - 59,87% Prachatice (rok 2021) - 63,11% Jindřichův Hradec (rok 2021) - 54,91% Strakonice (rok 2021) - 58,69% Tábor (rok 2021) - 55,85% Písek (rok 2021) - 66,07% Uherské Hradiště (rok 2021) - 58,61% Zlín (rok 2021) - 49,13% Kroměříž (rok 2021) - 50,39% Vsetín (rok 2021) - 47,96% Břeclav (rok 2021) - 49,10% Znojmo (rok 2021) - 56,97% Hodonín (rok 2021) - 50,64% Brno-venkov (rok 2021) - 53,67% Vyškov (rok 2021) - 46,63% Brno-město (rok 2021) - 51,41% Blansko (rok 2021) - 51,79% Třebíč (rok 2021) - 59,20% Jihlava (rok 2021) - 68,38% Pelhřimov (rok 2021) - 58,66% Žďár nad Sázavou (rok 2021) - 48,31% Havlíčkův Brod (rok 2021) - 66,34% Klatovy (rok 2021) - 54,62% Domažlice (rok 2021) - 58,82% Plzeň-jih (rok 2021) - 55,84% Tachov (rok 2021) - 51,36% Plzeň-město (rok 2021) - 58,70% Rokycany (rok 2021) - 56,57% Plzeň-sever (rok 2021) - 59,47% Frýdek-Místek (rok 2021) - 50,99% Nový Jičín (rok 2021) - 46,52% Ostrava-město (rok 2021) - 49,40% Opava (rok 2021) - 50,95% Karviná (rok 2021) - 46,76% Bruntál (rok 2021) - 49,42% Svitavy (rok 2021) - 56,01% Chrudim (rok 2021) - 50,50% Ústí nad Orlicí (rok 2021) - 54,51% Pardubice (rok 2021) - 50,14% Praha (rok 2021) - 59,98% Prostějov (rok 2021) - 54,38% Přerov (rok 2021) - 53,31% Olomouc (rok 2021) - 55,62% Šumperk (rok 2021) - 55,28% Jeseník (rok 2021) - 52,49% Benešov (rok 2021) - 58,63% Příbram (rok 2021) - 65,85% Kutná Hora (rok 2021) - 63,57% Beroun (rok 2021) - 58,12% Praha-západ (rok 2021) - 57,31% Praha-východ (rok 2021) - 59,00% Kolín (rok 2021) - 59,64% Rakovník (rok 2021) - 62,22% Kladno (rok 2021) - 61,23% Nymburk (rok 2021) - 61,17% Mladá Boleslav (rok 2021) - 54,32% Mělník (rok 2021) - 61,27% Rychnov nad Kněžnou (rok 2021) - 56,38% Hradec Králové (rok 2021) - 55,93% Jičín (rok 2021) - 51,36% Náchod (rok 2021) - 52,34% Trutnov (rok 2021) - 55,12% Česká Lípa (rok 2021) - 61,42% Semily (rok 2021) - 57,17% Liberec (rok 2021) - 71,97% Jablonec nad Nisou (rok 2021) - 61,28% Louny (rok 2021) - 45,21% Chomutov (rok 2021) - 53,45% Litoměřice (rok 2021) - 57,95% Most (rok 2021) - 58,12% Teplice (rok 2021) - 55,93% Ústí nad Labem (rok 2021) - 49,22% Děčín (rok 2021) - 54,91% Cheb (rok 2021) - 51,80% Sokolov (rok 2021) - 50,34% Karlovy Vary (rok 2021) - 55,23%
Český Krumlov (rok 2020) - 62,48% České Budějovice (rok 2020) - 62,50% Prachatice (rok 2020) - 67,28% Jindřichův Hradec (rok 2020) - 57,36% Strakonice (rok 2020) - 62,28% Tábor (rok 2020) - 57,33% Písek (rok 2020) - 65,13% Uherské Hradiště (rok 2020) - 62,06% Zlín (rok 2020) - 51,90% Kroměříž (rok 2020) - 55,21% Vsetín (rok 2020) - 53,31% Břeclav (rok 2020) - 53,13% Znojmo (rok 2020) - 62,48% Hodonín (rok 2020) - 55,99% Brno-venkov (rok 2020) - 56,03% Vyškov (rok 2020) - 51,27% Brno-město (rok 2020) - 54,34% Blansko (rok 2020) - 56,81% Třebíč (rok 2020) - 59,45% Jihlava (rok 2020) - 67,53% Pelhřimov (rok 2020) - 57,41% Žďár nad Sázavou (rok 2020) - 51,50% Havlíčkův Brod (rok 2020) - 66,64% Klatovy (rok 2020) - 58,85% Domažlice (rok 2020) - 60,66% Plzeň-jih (rok 2020) - 60,36% Tachov (rok 2020) - 58,68% Plzeň-město (rok 2020) - 61,41% Rokycany (rok 2020) - 66,57% Plzeň-sever (rok 2020) - 66,34% Frýdek-Místek (rok 2020) - 56,44% Nový Jičín (rok 2020) - 52,54% Ostrava-město (rok 2020) - 52,40% Opava (rok 2020) - 56,36% Karviná (rok 2020) - 53,05% Bruntál (rok 2020) - 53,40% Svitavy (rok 2020) - 60,87% Chrudim (rok 2020) - 52,73% Ústí nad Orlicí (rok 2020) - 56,00% Pardubice (rok 2020) - 53,54% Praha (rok 2020) - 60,67% Prostějov (rok 2020) - 56,56% Přerov (rok 2020) - 57,23% Olomouc (rok 2020) - 57,67% Šumperk (rok 2020) - 56,27% Jeseník (rok 2020) - 53,27% Benešov (rok 2020) - 60,94% Příbram (rok 2020) - 64,93% Kutná Hora (rok 2020) - 64,36% Beroun (rok 2020) - 60,55% Praha-západ (rok 2020) - 58,90% Praha-východ (rok 2020) - 60,65% Kolín (rok 2020) - 59,11% Rakovník (rok 2020) - 63,14% Kladno (rok 2020) - 63,67% Nymburk (rok 2020) - 62,07% Mladá Boleslav (rok 2020) - 54,34% Mělník (rok 2020) - 63,83% Rychnov nad Kněžnou (rok 2020) - 58,69% Hradec Králové (rok 2020) - 58,18% Jičín (rok 2020) - 50,36% Náchod (rok 2020) - 56,77% Trutnov (rok 2020) - 57,77% Česká Lípa (rok 2020) - 61,02% Semily (rok 2020) - 55,42% Liberec (rok 2020) - 70,56% Jablonec nad Nisou (rok 2020) - 64,38% Louny (rok 2020) - 48,84% Chomutov (rok 2020) - 57,61% Litoměřice (rok 2020) - 57,65% Most (rok 2020) - 60,29% Teplice (rok 2020) - 59,88% Ústí nad Labem (rok 2020) - 48,61% Děčín (rok 2020) - 57,41% Cheb (rok 2020) - 60,16% Sokolov (rok 2020) - 59,55% Karlovy Vary (rok 2020) - 63,10%
Český Krumlov (rok 2019) - 60,99% České Budějovice (rok 2019) - 60,73% Prachatice (rok 2019) - 68,53% Jindřichův Hradec (rok 2019) - 56,63% Strakonice (rok 2019) - 61,25% Tábor (rok 2019) - 53,28% Písek (rok 2019) - 61,64% Uherské Hradiště (rok 2019) - 63,02% Zlín (rok 2019) - 51,18% Kroměříž (rok 2019) - 55,85% Vsetín (rok 2019) - 53,17% Břeclav (rok 2019) - 51,73% Znojmo (rok 2019) - 60,77% Hodonín (rok 2019) - 56,00% Brno-venkov (rok 2019) - 54,38% Vyškov (rok 2019) - 49,65% Brno-město (rok 2019) - 51,85% Blansko (rok 2019) - 54,97% Třebíč (rok 2019) - 55,04% Jihlava (rok 2019) - 63,50% Pelhřimov (rok 2019) - 56,51% Žďár nad Sázavou (rok 2019) - 50,20% Havlíčkův Brod (rok 2019) - 65,35% Klatovy (rok 2019) - 58,03% Domažlice (rok 2019) - 57,71% Plzeň-jih (rok 2019) - 60,74% Tachov (rok 2019) - 56,71% Plzeň-město (rok 2019) - 57,28% Rokycany (rok 2019) - 64,18% Plzeň-sever (rok 2019) - 65,75% Frýdek-Místek (rok 2019) - 56,12% Nový Jičín (rok 2019) - 50,16% Ostrava-město (rok 2019) - 51,06% Opava (rok 2019) - 56,11% Karviná (rok 2019) - 54,34% Bruntál (rok 2019) - 53,12% Svitavy (rok 2019) - 59,22% Chrudim (rok 2019) - 51,86% Ústí nad Orlicí (rok 2019) - 55,84% Pardubice (rok 2019) - 52,90% Praha (rok 2019) - 56,02% Prostějov (rok 2019) - 55,50% Přerov (rok 2019) - 54,64% Olomouc (rok 2019) - 55,34% Šumperk (rok 2019) - 53,93% Jeseník (rok 2019) - 56,70% Benešov (rok 2019) - 60,72% Příbram (rok 2019) - 62,41% Kutná Hora (rok 2019) - 61,04% Beroun (rok 2019) - 59,29% Praha-západ (rok 2019) - 55,80% Praha-východ (rok 2019) - 57,47% Kolín (rok 2019) - 56,56% Rakovník (rok 2019) - 65,44% Kladno (rok 2019) - 59,63% Nymburk (rok 2019) - 60,01% Mladá Boleslav (rok 2019) - 54,23% Mělník (rok 2019) - 61,20% Rychnov nad Kněžnou (rok 2019) - 57,82% Hradec Králové (rok 2019) - 55,87% Jičín (rok 2019) - 49,08% Náchod (rok 2019) - 57,09% Trutnov (rok 2019) - 56,47% Česká Lípa (rok 2019) - 59,39% Semily (rok 2019) - 55,35% Liberec (rok 2019) - 67,06% Jablonec nad Nisou (rok 2019) - 61,07% Louny (rok 2019) - 51,22% Chomutov (rok 2019) - 61,12% Litoměřice (rok 2019) - 58,88% Most (rok 2019) - 62,37% Teplice (rok 2019) - 60,54% Ústí nad Labem (rok 2019) - 49,68% Děčín (rok 2019) - 55,72% Cheb (rok 2019) - 59,38% Sokolov (rok 2019) - 60,17% Karlovy Vary (rok 2019) - 62,09%
Český Krumlov (rok 2018) - 55,10% České Budějovice (rok 2018) - 58,89% Prachatice (rok 2018) - 69,77% Jindřichův Hradec (rok 2018) - 54,83% Strakonice (rok 2018) - 61,28% Tábor (rok 2018) - 51,76% Písek (rok 2018) - 61,13% Uherské Hradiště (rok 2018) - 60,81% Zlín (rok 2018) - 51,73% Kroměříž (rok 2018) - 56,43% Vsetín (rok 2018) - 51,46% Břeclav (rok 2018) - 52,47% Znojmo (rok 2018) - 60,27% Hodonín (rok 2018) - 53,95% Brno-venkov (rok 2018) - 50,83% Vyškov (rok 2018) - 49,82% Brno-město (rok 2018) - 49,33% Blansko (rok 2018) - 54,20% Třebíč (rok 2018) - 53,55% Jihlava (rok 2018) - 64,41% Pelhřimov (rok 2018) - 55,64% Žďár nad Sázavou (rok 2018) - 49,00% Havlíčkův Brod (rok 2018) - 61,84% Klatovy (rok 2018) - 57,66% Domažlice (rok 2018) - 57,33% Plzeň-jih (rok 2018) - 57,17% Tachov (rok 2018) - 55,60% Plzeň-město (rok 2018) - 55,15% Rokycany (rok 2018) - 56,74% Plzeň-sever (rok 2018) - 61,80% Frýdek-Místek (rok 2018) - 55,49% Nový Jičín (rok 2018) - 48,19% Ostrava-město (rok 2018) - 51,29% Opava (rok 2018) - 56,26% Karviná (rok 2018) - 51,97% Bruntál (rok 2018) - 51,85% Svitavy (rok 2018) - 57,64% Chrudim (rok 2018) - 51,26% Ústí nad Orlicí (rok 2018) - 56,48% Pardubice (rok 2018) - 51,86% Praha (rok 2018) - 53,41% Prostějov (rok 2018) - 55,12% Přerov (rok 2018) - 54,31% Olomouc (rok 2018) - 54,73% Šumperk (rok 2018) - 52,79% Jeseník (rok 2018) - 55,15% Benešov (rok 2018) - 57,21% Příbram (rok 2018) - 62,76% Kutná Hora (rok 2018) - 59,68% Beroun (rok 2018) - 53,02% Praha-západ (rok 2018) - 54,61% Praha-východ (rok 2018) - 57,71% Kolín (rok 2018) - 54,96% Rakovník (rok 2018) - 60,37% Kladno (rok 2018) - 57,00% Nymburk (rok 2018) - 55,81% Mladá Boleslav (rok 2018) - 52,35% Mělník (rok 2018) - 56,74% Rychnov nad Kněžnou (rok 2018) - 54,62% Hradec Králové (rok 2018) - 54,14% Jičín (rok 2018) - 49,65% Náchod (rok 2018) - 55,92% Trutnov (rok 2018) - 56,18% Česká Lípa (rok 2018) - 56,77% Semily (rok 2018) - 55,09% Liberec (rok 2018) - 63,75% Jablonec nad Nisou (rok 2018) - 58,38% Louny (rok 2018) - 50,02% Chomutov (rok 2018) - 60,24% Litoměřice (rok 2018) - 57,88% Most (rok 2018) - 61,44% Teplice (rok 2018) - 59,02% Ústí nad Labem (rok 2018) - 47,19% Děčín (rok 2018) - 52,61% Cheb (rok 2018) - 58,25% Sokolov (rok 2018) - 59,39% Karlovy Vary (rok 2018) - 58,46%
Český Krumlov (rok 2017) - 57,64% České Budějovice (rok 2017) - 59,69% Prachatice (rok 2017) - 68,28% Jindřichův Hradec (rok 2017) - 55,37% Strakonice (rok 2017) - 62,94% Tábor (rok 2017) - 52,91% Písek (rok 2017) - 59,20% Uherské Hradiště (rok 2017) - 60,47% Zlín (rok 2017) - 50,61% Kroměříž (rok 2017) - 55,40% Vsetín (rok 2017) - 52,26% Břeclav (rok 2017) - 53,65% Znojmo (rok 2017) - 58,38% Hodonín (rok 2017) - 53,60% Brno-venkov (rok 2017) - 52,58% Vyškov (rok 2017) - 46,65% Brno-město (rok 2017) - 48,86% Blansko (rok 2017) - 53,76% Třebíč (rok 2017) - 56,15% Jihlava (rok 2017) - 63,79% Pelhřimov (rok 2017) - 54,39% Žďár nad Sázavou (rok 2017) - 52,16% Havlíčkův Brod (rok 2017) - 62,82% Klatovy (rok 2017) - 57,88% Domažlice (rok 2017) - 55,93% Plzeň-jih (rok 2017) - 58,67% Tachov (rok 2017) - 55,02% Plzeň-město (rok 2017) - 55,14% Rokycany (rok 2017) - 55,30% Plzeň-sever (rok 2017) - 64,14% Frýdek-Místek (rok 2017) - 54,15% Nový Jičín (rok 2017) - 50,37% Ostrava-město (rok 2017) - 50,21% Opava (rok 2017) - 56,08% Karviná (rok 2017) - 51,14% Bruntál (rok 2017) - 52,14% Svitavy (rok 2017) - 58,56% Chrudim (rok 2017) - 51,86% Ústí nad Orlicí (rok 2017) - 57,99% Pardubice (rok 2017) - 54,03% Praha (rok 2017) - 53,14% Prostějov (rok 2017) - 55,78% Přerov (rok 2017) - 52,42% Olomouc (rok 2017) - 55,09% Šumperk (rok 2017) - 50,28% Jeseník (rok 2017) - 52,21% Benešov (rok 2017) - 57,91% Příbram (rok 2017) - 61,26% Kutná Hora (rok 2017) - 56,86% Beroun (rok 2017) - 52,88% Praha-západ (rok 2017) - 54,02% Praha-východ (rok 2017) - 55,30% Kolín (rok 2017) - 51,38% Rakovník (rok 2017) - 62,11% Kladno (rok 2017) - 58,14% Nymburk (rok 2017) - 54,25% Mladá Boleslav (rok 2017) - 53,32% Mělník (rok 2017) - 55,15% Rychnov nad Kněžnou (rok 2017) - 55,97% Hradec Králové (rok 2017) - 53,83% Jičín (rok 2017) - 49,22% Náchod (rok 2017) - 57,17% Trutnov (rok 2017) - 53,69% Česká Lípa (rok 2017) - 58,30% Semily (rok 2017) - 53,33% Liberec (rok 2017) - 62,92% Jablonec nad Nisou (rok 2017) - 58,92% Louny (rok 2017) - 51,37% Chomutov (rok 2017) - 60,59% Litoměřice (rok 2017) - 58,33% Most (rok 2017) - 60,83% Teplice (rok 2017) - 60,18% Ústí nad Labem (rok 2017) - 47,03% Děčín (rok 2017) - 52,73% Cheb (rok 2017) - 57,22% Sokolov (rok 2017) - 61,77% Karlovy Vary (rok 2017) - 58,87%
Trendy
Tabulka "Trendy" ukazuje poměr receptů s předepsaným antibiotikem ze skupiny ACCESS a předepsanými antibiotiky ze skupin ACCESS a WATCH v daném roce v jednotlivých krajích a okresech.
Dolní práh je definován na 70 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Ve všech vyspělých zemích platí, že čím vyšší je hodnota preskripce, tím lépe.
Kliknutím na šipku u názvu kraje se zobrazí/schovají výsledky jednotlivých okresů.

2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Hlavní město Praha 53,14% 53,41% 56,02% 60,67% 59,98% 57,45% 57,81%
Jihočeský kraj 59,01% 58,62% 59,97% 61,75% 59,51% 58,71% 58,83%
Jihomoravský kraj 51,79% 52,04% 53,75% 55,43% 51,52% 50,10% 52,28%
Karlovarský kraj 59,32% 58,69% 60,72% 61,17% 52,67% 53,35% 53,19%
Kraj Vysočina 57,25% 55,97% 57,21% 59,46% 58,76% 56,77% 56,82%
Královéhradecký kraj 54,10% 54,33% 55,57% 56,98% 54,67% 54,28% 56,33%
Liberecký kraj 59,39% 59,59% 62,10% 64,47% 64,78% 62,96% 62,13%
Moravskoslezský kraj 51,86% 52,32% 53,11% 53,66% 48,98% 48,93% 50,45%
Olomoucký kraj 53,46% 54,32% 55,00% 56,84% 54,63% 53,18% 53,70%
Pardubický kraj 55,39% 53,99% 54,59% 55,49% 52,52% 50,87% 52,57%
Plzeňský kraj 57,27% 57,05% 59,38% 61,50% 56,87% 55,26% 57,01%
Středočeský kraj 55,95% 56,65% 59,00% 61,12% 59,89% 57,80% 58,18%
Ústecký kraj 55,58% 55,16% 56,85% 55,72% 53,43% 52,11% 52,08%
Zlínský kraj 54,37% 54,74% 55,41% 55,44% 51,56% 50,61% 52,93%