Naše motto: „Co se dá měřit, dá se i řídit a zlepšovat.“
Amoxicilin-klavulanátový index
Kód ukazatele: OUK_PLDD_008_24
SHRNUTÍ (ABSTRAKT)
Z výstupů podílu preskripce chráněných aminopenicilinů z celkové preskripce aminopenicilinů ve sledovaných letech 2017 až 2023 je zřejmý kontinuálně nežádoucí nárůst preskripce v porovnání s referenční horní prahovou hodnotou 75 %: v roce 2017 byla hodnota indexu na úrovni 61,8 %, v roce 2022 sice klesla na 58,5 %, nicméně v roce 2023 dosahuje již úrovně 71,4 %. Přes historicky pozitivní hodnoty tohoto indexu se tak v posledních letech trend indexu posouvá výrazně k prahové hodnotě a v některých regionech již i nad požadovanou maximální prahovou hodnotou.
Z regionálního pohledu bylo dlouhodobě dosaženo požadovaných hodnot ve většině krajů, přičemž nejlepší výsledky vykazuje Jihočeský kraj (ve sledovaném období v rozsahu 36,4 % – 49,2 %) a Kraj Vysočina (dtto v rozsahu 41,7 % – 54,0 %). Naopak vysokých hodnot indexu nad stanoveným prahem dosahuje dlouhodobě okres Frýdek-Místek a všechny plzeňské okresy. Z krajského pohledu dosahuje tedy nejvyšších hodnoty Moravskoslezský kraj (dtto v rozsahu 68,1 % – 82,0 %) a Plzeňský kraj (dtto v rozsahu 72,7 % – 81,6 %). Vysokých hodnot dosahuje v roce 2023 také Zlínský kraj (82,5 %).
Tento vývoj může být ovlivněn regionálním nedostatkem penicilinu od podzimu 2022, což má dopad také na všechny následující výstupy tohoto ukazatele. Výstupy tohoto ukazatele obsahují antibiotika předepsaná na recept a uhrazená zdravotními pojišťovnami, ale také antibiotika předepsaná na eRecept a nehrazená prostřednictvím zdravotních pojišťoven
DEFINICE – SLOVNÍ A KLINICKÉ DEFINIČNÍ PRVKY
Úplný název: amoxicilin-klavulanátový index: podíl preskripce chráněných aminopenicilinů z celkové preskripce aminopenicilinů v ordinaci praktických lékařů pro děti a dorost
Ukazatel sleduje preskripci chráněných aminopenicilinů z celkové preskripce aminopenicilinů v ordinaci praktických lékařů pro děti a dorost.
Návštěva v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost je identifikována datem prvního uplatnění receptu v lékárně v rozmezí 7 dnů od data vystavení předpisu.
Léčivé přípravky předepsané na recept s následujícími ATC skupinami (viz Seznam hrazených přípravků a PZLÚ, SUKL [1]):
Kód J01CR* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie chráněných penicilinů
Kód J01CA* – prvních 5 znaků kódu pro ATC skupinu definuje léčivý přípravek z kategorie „penicilinů se širokým spektrem“, respektive aminopenicilinů
Aminopeniciliny celkem: ATC účinné látky, respektive léčivého přípravku: J01CA* plus J01CR*
Za sledovanou událost je tedy považován předpis sledovaných ATC skupin ATB u konkrétního pacienta v jeden den provedený dotyčným lékařem (IČP) nezávisle na tom, kolik balení jaké velikosti bylo předepsáno, ani na tom, kolik denních definovaných dávek (DDD) bylo předepsáno. Preskripce je stanovena z uplatněných receptů k úhradě zdravotní pojišťovnou (stejně jako z uplatněných eReceptů přípravků nehrazených zdravotní pojišťovnou), protože datum návštěvy nelze z dostupných dat zjistit. V ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost se totiž nevykazuje příslušný kód výkonu z důvodu kapitační platby.
Diagnózy: všechny
TECHNICKÉ INFORMACE K UKAZATELI
VYTVOŘENÍ / REVIZE / AKTUALIZACE UKAZATELE
Ukazatel byl vytvořen a aktualizován odborným panelem v období 03/2024–06/2025
Odborný panel byl složený ze zástupců:
KZP (Kancelář zdravotního pojištění) – reprezentuje odborné stanovisko z hlediska obecné teorie měření kvality zdravotní péče
Klinických expertů – zastupují odbornou společnost infekčního lékařství ČLS JEP a odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP reprezentují odborné stanovisko daného klinického oboru.
ZÁVĚR ODBORNÉHO PANELU ZE DNE 11.06.2025
Vhodnost k používání / zveřejňování
Doporučeno k užívání1
pro řízení zdravotnictví na celonárodní i regionální úrovni
ANO
pro smluvní politiku zdravotních pojišťoven
ANO2
pro interní využití poskytovatelem ke zlepšení kvality péče
ANO
ke zveřejnění na poskytovatele
NE3
1 Doporučení k užívání nutně neznamená, že je možné daný ukazatel užívat bez dalšího omezení či podmínek (např. nutnost používat ukazatel s dalšími údaji či ukazateli) 2 Zdravotní pojišťovny využijí ukazatel pro nastavení smluvní politiky v rámci definice bonifikačního systému. 3 Agregované výstupy poskytovatelů je možné zveřejnit.
Ukazatel je vhodný k použití všemi subjekty, které řídí (plánují, či uskutečňují) zdravotní politiku na celostátní nebo regionální úrovni, případně tvorbu této politiky mohou ovlivnit, zejména pak v oblasti horizontálních programů a strategií za účelem prevence nadužívání antibiotik a edukace poskytovatelů.
POŽADAVKY NA UKAZATEL KVALITY
Důležitost: Strategickým cílem je zabránit nárůstu antibiotické rezistence bakteriálních kmenů zlepšením racionální preskripce v primární péči. Antibiotická rezistence je považována za jedno z nejvážnějších zdravotních rizik. Pro tento účel je žádoucí poskytnout nejen každému praktickému lékaři pro děti a dorost přehled o vlastní preskripci ve srovnání s celkem. Důležitost ukazatele je podpořena rešeršemi a spočívá primárně v zajištění podkladů pro edukativní a preventivní působení na odbornou veřejnost.
Vyhodnocování spotřeby antibiotik prostřednictvím indexů správné (kvalitní) léčby je v zahraničí běžné, vytváření a užívání takových ukazatelů je dostupné na webových stránkách ECDC [2]. V ČR existují doporučené postupy, kterými by se měli lékaři při volbě antibiotik řídit [3], které jsou v souladu i s doporučenými postupy ve Velké Británii vypracované NICE [4]. Z dostupných pramenů je zřejmé, že compliance lékařů k těmto postupům není optimální [5], z čehož vyplývá, že by bylo vhodné poskytnout lékařům zpětnou vazbu, například prostřednictvím určitých ukazatelů správné (respektive nesprávné) preskripce, ke kterým patří i tento index. Akční plán NAP pro rok 2019-2022 [6] uvádí, že „dodržování doporučených terapeutických postupů je třeba monitorovat a zajistit, aby preskripční data byla předložena konkrétním předepisujícím lékařům s nabídkou odborné interpretace“.
Vědecká správnost: Zahraniční rešerše dostatečně podporují názor, že nadbytečné předepisování antibiotik zvyšuje rezistenci bakterií.
Proveditelnost: Ukazatel je dobře měřitelný, jsou k dispozici data v potřebné kvalitě. Kódy léčivých přípravků jsou standardní součástí receptu. Předpokladem je skutečnost, že v měřeném období nedošlo k zásadnějšímu lokálnímu výkyvu předepisování antibiotik v důsledku mimořádné epidemiologické situace. Tento předpoklad je nutné průběžně v rámci dalšího rozvoje a doplňování ukazatele sledovat.
Užitečnost: Ukazatel je užitečný pro praktické lékaře pro děti a dorost, kterým poskytne důležitou informaci o jejich chování v rámci celku v účelné farmakoterapii a vede tak k pečlivějšímu dodržování doporučených postupů a k větší racionalizaci terapie. V důsledku této edukace lze očekávat zadržování vzniku rezistence mikrobů na antibiotika, ke které nesprávná nebo nadměrná indikace antibiotik vede.
Ukazatel je rovněž užitečný pro plátce, kterým poskytne informaci o přístupu jejich smluvních partnerů k otázce předepisování antibiotik.
DATOVÝ ZDROJ
K – dávky (NRHZS), eRecepty (SÚKL)
TYP UKAZATELE KVALITY DLE DONABEDIANA
Strukturální (objemový) ukazatel
NAVRHOVANÁ PERIODA MĚŘENÍ UKAZATELE
Jeden rok
STANDARDIZACE (ADJUSTACE)
U tohoto typu ukazatele se neprovádí.
OBJEKT, KE KTERÉMU SE MĚŘENÍ VZTAHUJE
ČR, kraj, okres, IČP ordinace praktického lékaře pro děti a dorost
VÝPOČETNÍ VZOREC / METODIKA STATISTICKÉHO ZPRACOVÁNÍ UKAZATELE
x/y*100
x = Počet lékařských předpisů chráněných penicilinů J01CR* y = Počet lékařských předpisů na léčivé přípravky J01CA* + J01CR*
DOPORUČENÉ ROZMEZÍ
Subjekt: IČP odbornosti praktický lékař pro děti a dorost (002)
Typ hodnoty
Doporučená hodnota ukazatele
Dolní práh kvality
Není stanoven
Horní práh kvality
75%
Ve všech vyspělých zemích platí, že čím nižší je hodnota tohoto ukazatele, tím je možno považovat preskripci za kvalitnější.
DOPORUČENÍ Z HLEDISKA DALŠÍHO VÝVOJE NEBO DOPLNĚNÍ UKAZATELE
Pro sledování ukazatele v čase je třeba sledovat změny v Seznamu léčiv a PZLÚ hrazených ze zdravotního pojištění vydávaným SÚKL. Stejně tak je třeba sledovat změny v Seznamu léčiv hrazených na základě eReceptů a nehrazených ze zdravotního pojištění. Aktuálně jsou tato léčiva do výstupů ukazatelů zahrnuta. Je vhodné diskutovat o prahové hodnotě z absolutního počtu receptů s předpisem jakéhokoliv antibiotika.
[3] Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Subkomise pro antibiotickou politiku (SKAP): Konsensus používání antibiotik I. Peniciliny 2017. Dostupné na https://www.cls.cz/dokumenty/atb_konsensus02.pdf, (vstup 20.2.2021)
[6] Prokeš M, Kalousek K, Žemličková H, Marešová V, Urbášková P.: Kvalita spotřeby antibiotik v České republice v letech 2008-2017. Practicus 2018; 17(4): 18-24
[8] Holstiege J, Schink T, Molokhia M, at al: Systemic antibiotic prescribing to paediatric outpatients in 5 european countries: a population-based cohort study. BMC Pediatr 2014;14:174, doi: 10.1186/1471-2431-14-174
[9] Holstiege J, Schulz M, Akmatov MK, et al: Marked reductions in outpatient antibiotic prescriptions for children and adolescents – a population-based study covering 83% of the paediatric population, Germany, 2010 to 2018. Euro Surveill 2020 Aug;25(31):pii=1900599.
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
Vývoj předepisování v letech
Tabulka ukazuje velikost Amoxicilin-klavulanátového indexu v jednotlivých krajích a okresech.
Horní práh je definován na 75 % viz DOPORUČENÉ ROZMEZÍ.
Ve všech vyspělých zemích platí, že čím nižší je hodnota tohoto ukazatele, tím je možno považovat preskripci za kvalitnější.
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Celá ČR
61.8 %
62.5 %
62.9 %
60.9 %
64.1 %
58.5 %
71.4 %
Hlavní město Praha ▼▲
76.8 %
77.2 %
75.6 %
69.3 %
73.4 %
66.5 %
75.5 %
Praha
76.8 %
77.2 %
75.6 %
69.3 %
73.4 %
66.5 %
75.5 %
Jihočeský kraj ▼▲
47 %
47.2 %
44.1 %
43.3 %
43.2 %
36.4 %
49.2 %
Český Krumlov
16.8 %
25.1 %
21.4 %
19.5 %
17.3 %
13.1 %
22.4 %
České Budějovice
50.2 %
47.5 %
51.5 %
43.2 %
44.4 %
33.8 %
46.8 %
Prachatice
53.5 %
53.9 %
47.4 %
48 %
46.6 %
37.6 %
50.1 %
Jindřichův Hradec
35.3 %
31.7 %
28.6 %
34.4 %
30.2 %
25.6 %
47.6 %
Strakonice
71.3 %
70.9 %
75.8 %
72.8 %
66 %
57.4 %
56.7 %
Tábor
57.7 %
58.2 %
49.7 %
47.1 %
49.5 %
46.3 %
56.3 %
Písek
54.9 %
55.1 %
49.9 %
54 %
60.2 %
56.3 %
61.4 %
Jihomoravský kraj ▼▲
57.4 %
60.3 %
61.8 %
61.8 %
65.9 %
59.6 %
76.1 %
Břeclav
57.8 %
65.4 %
62.5 %
67.5 %
77.8 %
75.3 %
80.2 %
Znojmo
60.3 %
67.7 %
62.5 %
45.7 %
52 %
60.3 %
77 %
Hodonín
56.4 %
57.9 %
63.5 %
59.5 %
63.5 %
51.5 %
73.3 %
Brno-venkov
62.8 %
67.3 %
70.4 %
72.8 %
75.4 %
66.5 %
73.6 %
Vyškov
28.4 %
30.6 %
29.8 %
41 %
36.5 %
28.2 %
52.1 %
Brno-město
64.6 %
65.3 %
67.2 %
67.9 %
69.8 %
65.2 %
81 %
Blansko
56.5 %
61.8 %
66.6 %
64.7 %
80.5 %
68.8 %
79.4 %
Karlovarský kraj ▼▲
52.6 %
56.3 %
61.3 %
62.8 %
63.9 %
58.4 %
65.5 %
Cheb
55.1 %
59.6 %
60.3 %
63.5 %
68.8 %
56.6 %
74.5 %
Sokolov
50.1 %
54.5 %
60.5 %
57.6 %
60.4 %
54.6 %
67.1 %
Karlovy Vary
52.1 %
54.8 %
63 %
66.7 %
63 %
62.6 %
59.9 %
Kraj Vysočina ▼▲
46.7 %
46.6 %
46.6 %
47.3 %
47.8 %
41.7 %
54 %
Třebíč
62.3 %
68.2 %
76.9 %
70 %
72.7 %
70.5 %
78.9 %
Jihlava
25.6 %
22.1 %
24.2 %
27.3 %
24.8 %
23.8 %
32.3 %
Pelhřimov
40.2 %
39.1 %
41.9 %
46.3 %
52.2 %
37.9 %
34.3 %
Žďár nad Sázavou
61.9 %
59.8 %
53.7 %
49.2 %
58.4 %
50 %
63.9 %
Havlíčkův Brod
45.7 %
46.8 %
47 %
50.4 %
40.5 %
37.3 %
49.4 %
Královéhradecký kraj ▼▲
56.5 %
55.1 %
56.2 %
57 %
59.3 %
46.2 %
56.6 %
Rychnov nad Kněžnou
32.9 %
37.9 %
35.9 %
34.9 %
31.5 %
21.2 %
39.8 %
Hradec Králové
49.2 %
45.3 %
44.5 %
47.8 %
53.6 %
40.5 %
49.3 %
Jičín
47.3 %
52.4 %
55.7 %
58.3 %
47.5 %
40.6 %
62.8 %
Náchod
76.6 %
79.3 %
75.1 %
74 %
77 %
72.8 %
77.7 %
Trutnov
74.3 %
71.1 %
78.2 %
75.6 %
77.6 %
61.9 %
70.5 %
Liberecký kraj ▼▲
56.8 %
56.2 %
59.2 %
61.5 %
63.3 %
56.1 %
76.4 %
Česká Lípa
76.7 %
79.9 %
78.1 %
80.8 %
89.3 %
85.3 %
91.1 %
Semily
62.3 %
59.3 %
60.3 %
59 %
61.1 %
55.2 %
69 %
Liberec
47.3 %
44.9 %
48.1 %
53.3 %
49.1 %
41.8 %
73.5 %
Jablonec nad Nisou
52.1 %
56 %
61.2 %
57.9 %
68.2 %
59.4 %
71 %
Moravskoslezský kraj ▼▲
69 %
71.7 %
73.7 %
68.1 %
72.7 %
71.3 %
82 %
Frýdek-Místek
77.1 %
82 %
88.2 %
84.9 %
90.8 %
88.2 %
91.5 %
Nový Jičín
72.4 %
72.6 %
70.4 %
61.5 %
64.4 %
62.6 %
82.4 %
Ostrava-město
65.8 %
69.5 %
71.2 %
63.7 %
71.4 %
67.3 %
80.6 %
Opava
62.1 %
61.3 %
67.1 %
55.1 %
62.6 %
66.7 %
78.3 %
Karviná
73.3 %
75.5 %
75.5 %
71.1 %
74.2 %
71.9 %
77.6 %
Bruntál
63.1 %
66.9 %
64.9 %
76.8 %
66.4 %
64.9 %
76.2 %
Olomoucký kraj ▼▲
67.5 %
66 %
67.2 %
61.8 %
66.1 %
66.1 %
78.7 %
Prostějov
54 %
44.7 %
43.2 %
40.6 %
40.4 %
44.6 %
60.4 %
Přerov
70.9 %
73.8 %
73 %
59.1 %
64.1 %
67.2 %
81.2 %
Olomouc
73.8 %
73.8 %
76.5 %
71.1 %
77.1 %
72.1 %
84.6 %
Šumperk
64.5 %
62.3 %
65.6 %
66.5 %
72.2 %
73.6 %
77.9 %
Jeseník
77.2 %
77.4 %
84.1 %
73.4 %
84.6 %
87 %
91.1 %
Pardubický kraj ▼▲
57.3 %
54.2 %
57 %
54.9 %
60.1 %
54.6 %
67.8 %
Svitavy
58.2 %
65.4 %
71.2 %
68 %
79.6 %
65.3 %
72.7 %
Chrudim
55.5 %
52.3 %
59 %
54.7 %
58.1 %
57.4 %
67.7 %
Ústí nad Orlicí
70.4 %
63 %
63.1 %
60.6 %
70.5 %
69.7 %
75.2 %
Pardubice
48.5 %
41 %
40 %
39.2 %
40.3 %
36.7 %
60.3 %
Plzeňský kraj ▼▲
75.1 %
74.6 %
72.7 %
76.1 %
76.1 %
74.8 %
81.6 %
Klatovy
80.6 %
76.9 %
68.4 %
79.7 %
75.9 %
65.2 %
80.2 %
Domažlice
57.9 %
56.5 %
50.7 %
53 %
45.2 %
62.1 %
79.4 %
Plzeň-jih
87.9 %
91.1 %
92.5 %
91.1 %
86.2 %
80.7 %
77.3 %
Tachov
44.4 %
49.8 %
45.7 %
46.5 %
49.2 %
42.4 %
50.5 %
Plzeň-město
83.8 %
78.5 %
81.1 %
83.4 %
85.6 %
82.8 %
86 %
Rokycany
73.2 %
71.4 %
75.2 %
79.7 %
83.7 %
84.3 %
88.7 %
Plzeň-sever
77.7 %
83.6 %
81.7 %
81.5 %
84.7 %
86 %
87.6 %
Středočeský kraj ▼▲
60.9 %
61.8 %
61.6 %
59.9 %
62.2 %
58.5 %
68.2 %
Benešov
68.3 %
65.3 %
59.5 %
55.8 %
64.2 %
59.5 %
66.9 %
Příbram
77.1 %
71.5 %
77.4 %
71.6 %
69.2 %
77.2 %
66 %
Kutná Hora
36.3 %
31.7 %
33 %
38.5 %
37.4 %
33.3 %
53.9 %
Beroun
65.5 %
61.1 %
70 %
72.9 %
72.3 %
67.2 %
73.6 %
Praha-západ
67.7 %
65.5 %
64.2 %
59.2 %
65.7 %
61.9 %
78.2 %
Praha-východ
69.3 %
73.3 %
69.1 %
65.2 %
68.9 %
65.3 %
72.8 %
Kolín
74.8 %
75.2 %
73.6 %
68.3 %
72.1 %
69.3 %
67.3 %
Rakovník
73.6 %
74.9 %
70.1 %
63.7 %
75.9 %
66.5 %
82.3 %
Kladno
33.1 %
37.7 %
40.3 %
40.9 %
39.6 %
30.6 %
40.2 %
Nymburk
60.6 %
64.1 %
66.6 %
59.4 %
62.8 %
69.2 %
77.2 %
Mladá Boleslav
68.6 %
66.3 %
69.1 %
75.2 %
76.2 %
74 %
82.5 %
Mělník
62.2 %
68 %
73.2 %
65.9 %
65.9 %
57.3 %
79.6 %
Ústecký kraj ▼▲
54.6 %
55.1 %
54.7 %
54.2 %
56 %
46.5 %
67.6 %
Louny
90 %
94.7 %
93.7 %
84.2 %
81.9 %
65.6 %
72.8 %
Chomutov
57.4 %
53.6 %
57 %
62 %
60.7 %
53.6 %
65.8 %
Litoměřice
58.2 %
50.2 %
45.6 %
36.2 %
44.9 %
27.4 %
65.9 %
Most
63.4 %
73.1 %
71.3 %
76 %
77.3 %
67.4 %
84.7 %
Teplice
39.9 %
36 %
34.2 %
33.9 %
30.8 %
27.1 %
51.3 %
Ústí nad Labem
53 %
53.8 %
50.3 %
49.9 %
57.7 %
52.4 %
72.4 %
Děčín
42.2 %
44 %
46.5 %
51.1 %
52.4 %
47.4 %
62.6 %
Zlínský kraj ▼▲
70.2 %
73.8 %
73.9 %
69.2 %
74.2 %
69.3 %
82.5 %
Uherské Hradiště
62.8 %
68.7 %
64 %
60 %
56.7 %
62.5 %
84.3 %
Zlín
81.3 %
83.8 %
84.5 %
75.5 %
86.7 %
75.4 %
87.2 %
Kroměříž
68 %
70.6 %
74 %
76.3 %
67.7 %
58.7 %
71.4 %
Vsetín
58.6 %
65.3 %
63.5 %
64 %
79.9 %
70.9 %
80.9 %
Vyberte rok:
Srovnání okresů ve vybraném roce (2023)
Mapa zobrazuje grafickou distribuci v jednotlivých okresech ve vybraném roce.
Prahová hodnota činí 75 %
Srovnání okresů ve vybraném roce (2022)
Mapa zobrazuje grafickou distribuci v jednotlivých okresech ve vybraném roce.
Prahová hodnota činí 75 %
Srovnání okresů ve vybraném roce (2021)
Mapa zobrazuje grafickou distribuci v jednotlivých okresech ve vybraném roce.
Prahová hodnota činí 75 %
Srovnání okresů ve vybraném roce (2020)
Mapa zobrazuje grafickou distribuci v jednotlivých okresech ve vybraném roce.
Prahová hodnota činí 75 %
Srovnání okresů ve vybraném roce (2019)
Mapa zobrazuje grafickou distribuci v jednotlivých okresech ve vybraném roce.
Prahová hodnota činí 75 %
Srovnání okresů ve vybraném roce (2018)
Mapa zobrazuje grafickou distribuci v jednotlivých okresech ve vybraném roce.
Prahová hodnota činí 75 %
Srovnání okresů ve vybraném roce (2017)
Mapa zobrazuje grafickou distribuci v jednotlivých okresech ve vybraném roce.
Prahová hodnota činí 75 %
Údaje konkrétního praktického lékaře se zobrazují po přihlášení na portál na základě přidělených přístupových práv.
Nevíte si rady s přihlášením či registrací na portál?
Kontaktujte prosím naši technickou podporu.
(+420 603 712 756 / petr.jenik@kancelarzp.cz)